Przejdź do treści
Strona główna » Terapia zaburzeń odżywiania

Terapia zaburzeń odżywiania

Terapia zaburzeń odżywiania

Model leczenia

Oferuję leczenie anoreksji i bulimii w warunkach ambulatoryjnych. W wypadku leczenia tych zaburzeń standardowy kontrakt terapeutyczny terapii indywidualnej zostaje wzmocniony i rozbudowany o elementy stabilizujące stan fizyczny osoby chorej.

Konsultacje i ustalanie kontraktu

Terapia rozpoczyna się jak w wypadku innych zaburzeń od konsultacji i wstępnej diagnozy. W oparciu o intensywność objawów, diagnozę osobowości i problemów towarzyszących zaburzeniom odżywania pacjent jest kwalifikowany jako mogący podjąć terapię indywidualną w warunkach gabinetu lub rekomendowane jest mu leczenie w warunkach opieki całodobowej.

Jednym z kluczowych aspektów zaburzeń odżywiania jest kontrola. Kontrola sprawowana nad pacjentem, kontrola sprawowana przez pacjenta, jej zakres i intensywność – w proponowanej formule terapii to pacjent decyduje o zakresie i intensywności kontroli a także przez cały czas ma kontrolę nad przebiegiem leczenia.

Wbrew potocznej opinii terapia pacjentów z anoreksją i bulimią w warunkach gabinetu jest możliwa i skuteczna a hospitalizacja często nie przynosi pożądanych efektów ale powoduje intensyfikacje działań kompensacyjnych i nasilenie objawów.

Leczenie zaburzeń odżywiania jest prowadzona w paradygmacie psychodynamicznym, kluczowe jest zrozumienie emocji pacjenta, funkcji regulacyjnej objawu oraz gruntowna zmiana w obrębie osobowości a nie tylko poprawa objawowa w związku z tym terapia rozpoczyna się naprawdę w momencie uzyskania poprawy objawowej i jest kontynuowana długo później.

Cel leczenia

Proponowany proces terapeutyczny obejmuje kilka lat i oprócz stałego wyeliminowania objawu ma na celu zwiększenie satysfakcji z życia, polepszenie relacji interpersonalnych z innymi ludźmi, zwiększenie samodzielności pacjenta, umożliwienie mu rozwoju osobistego i zawodowego a także pełniejsze poznanie siebie i zwiększenie jego zdolności do empatii.