Koncepcja koluzji zakłada, że konflikty małżeńskie są wspólnym zaburzeniem neurotycznym obojga partnerów. Koluzja rozwija się powoli od momentu powstania relacji i zazwyczaj (paradoksalnie) stabilizuje związek.
To założenia sprawia, że konsultacje psychologiczna dla par w tym ujęciu odrzuca pojęcie winy na rzecz pełniejszego zrozumienia pragnień partnerów i tego jak się ze sobą komunikują a także jak wspólnie wpływają na pojawienie się objawu i dlaczego jest on przez nich podtrzymywany. Terapeuta przyjmuje neutralną i niezaangażowaną postawę jako obserwator procesów zachodzących pomiędzy pacjentami. Próby nawiązania z nim sojuszu, przekonania go do swoich racji będą oznaczać naruszenie tej neutralności i mogą być podstawą do przerwania spotkania.
Podczas konsultacji par nie są formułowane zalecenia, nakazy ani polecenia. Terapeuta nie może przejąć odpowiedzialność za stabilność związku pacjentów. Zasadniczy dialog podczas konsultacji powinien zachodzić między partnerami. Ich uwaga powinna być skupiona na interakcjach między nimi a terapeuta jest jedynie osobą, która ma zapewnić do tego odpowiednie warunki.
Celem konsultacji jest dostarczenie parze pełniejszej informacji na temat ich relacji i wskazanie nieadaptacyjnych mechanizmów. Podejście to wywodzi się z nurtu psychodynamicznego a więc podstawową techniką jest dialog.