Nieoczekiwane skutki chirurgii plastycznej

Ostatnio podczas szkolenia z komunikacji niewerbalnej jedna z uczestniczek zapytała mnie o skutki użycia botoksu dla naszej mimiki 🙂

Czemu ma służyć chirurgia plastyczna twarzy?

Twarz jest jednym z najważniejszych elementów naszego ciała gdy chodzi o ocenę naszej atrakcyjności. O atrakcyjności naszej twarzy decyduje przede wszystkim jej symetria. Powyżej dwa wizerunki twarzy, jedno powstało na bazie prawej strony twarzy modelki (odbicie lustrzane i złożenie) a drugie lewej (cała galeria dostępna tutaj). Już na pierwszy rzut oka widać, że prawa i lewa strona twarzy modelki nie jest symetryczna. Poddając się zabiegom chirurgi plastycznej kluczowe jest osiągnięcie symetryczności twarzy. Takie twarze wydają się nam bardziej atrakcyjne.

Symetria twarzy oznacza przede wszystkim zdrowie i posiadanie dobrej jakości genów. Oprócz tego na twarzy pozostają ślady po przebytych chorobach i ewentualnych infekcjach lub pasożytach. Przyglądając się białkom oczu i ich kolorystyce możemy uzyskać wiele informacji na temat stanu zdrowia obserwowanej osoby itp.

Reasumując jeśli podczas rozmowy fiksujemy wzrok najdłużej na twarzy rozmówcy to jej atrakcyjność jest kluczowa jeśli chodzi o podobanie się płci przeciwnej.

Ograniczenie ekspresyjności twarzy

Niestety drastyczne zmiany chirurgiczne mogą zniszczyć to co jest pod skórą twarzy czyli złożony układ mięśniowy będący podstawą naszych zdolności ekspresyjnych. Nie mówię tylko o takich zabiegach jak złożona rekonstrukcja twarzy, zwykły zastrzyk z botoksu może mieć fatalne skutki dla tego jak odbierają nas inni.

Jad kiełbasiany (botoks) atakuje mięśnie mimiczne i paraliżuje je. Oznacza to, że twarz wygładza się jednak traci ogromne możliwości ekspresyjne.

Porównajmy nasze zdolności ekspresyjne do manualnych. Normalna osoba ma możliwość przekazania subtelnych sygnałów za pomocą swojej mimiki. Jej twarz przypomina ręce chirurga ubrane w lateksowe rękawiczki. Twarz osoby po zastrzyku z botoksu ma zdolności ekspresji porównywalne do zdolności manualnych 5 letniego dziecka ubranego w dwu-palczaste rękawiczki…

W pogoni za pięknem tracimy zdolność porozumiewania się z innymi ludźmi.

Mięśnie mimiczne twarzy